X
تبلیغات
رایتل

دانلود پایان نامه آماده

ضد آفتاب های طبیعی و روغنی را بشناسید

 

ضد آفتاب های طبیعی و روغنی را بشناسید

اگر از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت می­کنید، کار بسیار شایسته ای است اما این را به خاطر بسپارید که کرم های  آفتاب نیز به طور ذاتی می­توانند برای پوست زیان آور باشند زیرا مواد شیمیایی در خود دارند. اگر دوست دارید یک ضد آفتاب طبیعی استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما این است که از روغن های گیاهی که به عنوان ضد آفتاب طبیعی شهرت دارند در کنار ضد آفتاب الارو استفاده کنید
ادامه مطلب

پاورپوینت (اسلاید) سنجاب زمینی


پاورپوینت (اسلاید) سنجاب زمینی

پاورپوینت-(اسلاید)-سنجاب-زمینیدانلود پاورپوینت با موضوع سنجاب زمینی، در حجم 9 اسلاید، شامل تصاویر و توضیحات. اگر یک سنجاب زمینی با یک مار زنگی که در کمین او نشسته‌است مواجه شود، سنجاب سعی می‌کند که از خود دفاع کند و پاسخ دفاعی اش نیز بسیار خارق العاده و شگفت انگیز است. سنجاب زمینی معمولاً ...


دانلود فایل

پایان نامه سموم سیانوباکتریایی


پایان نامه سموم سیانوباکتریایی

پایان-نامه-سموم-سیانوباکتریاییدانلود پایان نامه سموم سیانوباکتریایی، در قالب فایل word و در حجم 95 صفحه. بلومهای سمی سیانوباکترها در ابتدا از طریق گزارشات موجود پیرامون مرگ و میر آبزیان مورد توجه قرار گرفت. اولین مدرک از این نوع گزارشات در سال 1878 در استرالیا مشاهده شده است ...


دانلود فایل

پاورپوینت (اسلاید) طرح درس اکولوژی عمومی


پاورپوینت (اسلاید) طرح درس اکولوژی عمومی

پاورپوینت-(اسلاید)-طرح-درس-اکولوژی-عمومیدانلود پاورپوینت طرح درس اکولوژی عمومی (3 واحد درسی برای رشته زیست شناسی)، در حجم 68 اسلاید، همراه با تصاویر. دانش اکولوژی دارای ماهیت بین انظام چون از علوم زیستی، زمین شناسی،اقلیم شناسی و.... تشکیل شده به همین دلیل یک رشته بین نظام( علم چهار راهی یا تلفیقی) است ...


دانلود فایل

خلاصه نویسی بهتر است یا تکمیل نویسی؟


خلاصه نویسی:

یادداشت برداری از نکات مهم و حائز اهمیت یک متن را خلاصه برداری می گویند. برای مثال هنگامی که شما فصلی از کتاب ادبیات موضوعی گاج را مطالعه می کنید، مطمئنا نمی توانید تمام نکات مهم آن را به ذهن خود بسپارید. به همین دلیل شما می توانید با یادداشت قسمت های مهم، مطالب آن فصل را مجدد به خاطر آورید.

 

تکمیل نویسی:

به کامل کردن خلاصه نویسی، تکمیل نویسی گفته می شود. تکمیل نویسی به این صورت است که بعد از تسلط به یک مبحث یا یک فصل از کتاب و تست زنی، متوجه نکاتی خواهید شد که در خلاصه نویسی از نوشتن آن ها اجتناب کرده بودید و بعد از تست زنی، از اهمیت این موارد آگاه خواهید شد. نوشتن این نکات در کنار خلاصه نویسی، موجب کامل تر شدن یادداشت های شما خواهد شد.

 

خلاصه نویسی بهتر است یا تکمیل نویسی؟

خلاصه نویسی و تکمیل نویسی را می توان دو بخش جدانشدنی و مکمل هم دانست که هردو در کنار هم می توانند بهترین نتیجه را برای داوطلبان رقم بزنند و این مقایسه که خلاصه نویسی بهتر است یا تکمیل نویسی، کاملا اشتباه است.

 

استفاده از خلاصه نویسی نفرات برتر تا چه میزان می تواند در موفقیت شما  موثر باشد؟

تاثیر مثبت یا منفی استفاده از خلاصه نویسی نفرات برتر به هدف شما بستگی دارد. اگر این جزوات  با هدف صرفه جویی در وقت مورد استفاده قرار گیرد مطمئنا تاثیر مثبتی در روند کار شما نخواهد گذاشت. خلاصه برداری و تمرکز روی مطالبی که در خلاصه ها نوشته می شود باعث افزایش قدرت تحلیل ذهنی شما می شود و شما با استفاده از نکات و جزوات خلاصه نویسی شده دیگران، این قدرت تحلیل را از خود سلب کرده و در هنگام آزمون های آزمایشی و یا کنکور نمیتوانید آنطور که باید به تحلیل سوالات بپردازید. ولی اگر استفاده از جزوات خلاصه شده نفرات برتر به منظور مقایسه با جزوه نکات خود و تکمیل آن ها باشد، تاثیر مثبت بسیاری در عملکرد شما خواهد داشت. همچنین استفاده از این جزوات باعث می شود کیفیت مطالب خلاصه نویسی شما افزایش یابد و به نوعی روش خلاصه نویسی مطلوب را فراگیرید.

 

نحوه خلاصه نویسی:

خلاصه نویسی درحالت کلی به این صورت است که با مطالعه متن درس، به یادداشت نکات مهم نهفته در متن پرداخته و از نوشتن مطالب اضافی نظیر مثال ها پرهیز کنید.

با فراگیری چند نکته پیرامون خلاصه نویسی می توانید تا حد زیادی در بهبود کیفیت خلاصه های خود بکوشید.

1) نکات کلیدی موجود در هرمتن استخراج شده و از نوشتن حاشیه ها و مثال ها پرهیز نمایید.

2) سعی کنید با شماره گذاری موارد، برای بخاطر سپردن مطالب به حافظه خود کمک کنید.

3) استفاده از نمودار های درختی تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت خلاصه ها دارد.

4) با یادداشت تاریخ خلاصه برداری خود، می توانید در زمان های خاص، از سردرگمی های خود جلوگیری کنید.

به نمونه ای از خلاصه نویسی من که از درس فیزیولوژی پزشکی نوشته ام توجه کنید:

 

 

 

 

نحوه تکمیل نویسی:

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد تکمیل نویسی به غنای جزوات خلاصه نویسی از تمام نکات موجود در متن گفته می شود که در خلاصه نویسی فراموش شده بود. مثالی از تکمیل نویسی نسبت به متن "این تغییرات طول سیکل ضربان قلب، ناشی از دستوری است که مغز به قلب می دهد و همچنین می توان  استنباط کرد که برای بالا رفتن ضربان قلب، باید دوره سیکل سلول پورکنژ تغییر کند" به این صورت است که:

 

 

 

 

مزیت خلاصه نویسی و تکمیل نویسی:

خلاصه نویسی و تکمیل نویسی موجب آرامش خاطر شما در ماه های آخر منتهی به کنکور شده و زمانی که نیاز به مطالعه و جمع بندی همه دروس خود دارید، این خلاصه ها و تکمیل نویسی ها هستند که باعث نظم فکری به مطالب آموخته شده شما در طول سال می شوند. توصیه اکثر مشاوران به داوطلبان کنکور، استفاده از خلاصه نویسی است. پس این امر را جدی گرفته تا به موفقیت برسید.

 

 

فرزاد صفری

مشاور کنکور و دانشجوی رشته پزشکی

 

1 2 >>